Izmjene Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit

Ovim poreznim novostima želimo skrenuti pažnju da su u „Službenim novinama FBiH“, broj 94 od 13. decembra 2019. godine objavljene izmjene Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit (u nastavku „Pravilnik“), objavljenog u Službenim novinama FBiH, broj 88/16, 11/17, 96/17 i 94/19, od strane Federalnog ministarstva finansija FBiH.

Navedene dopune se odnose na izmjene sljedećih članova 12, 42, 47, 57, 62, 93, 94. i 107.

Izmjene člana 12. Prijava stalnog mjesta poslovanja, na način da se stav 1. Pravilnika mijenja i sada glasi:

Član 12. stav 1.

Poslovna jedinica nerezidenta iz člana 6. Zakona, dužna je u roku od osam dana od dana početka obavljanja djelatnosti prijaviti se nadležnoj jedinici Poreske uprave FBiH u skladu sa propisima koji uređuju dodjeljivanje identifikacionih brojeva, registraciju i identifikaciju i evidencijama poreznih obveznika na teritoriji Federacije.“ 

Izmjene člana 42. Porezno priznata amortizacija, na način da se stav 7. Pravilnika briše.

Izmjene člana 47. Kapitalni dobici i gubici, na način da se iza stava 4. dodaje stav 5. Pravilnika koji glasi:

Član 47. stav 5.

Ne smatraju se kapitalnim dobitkom ili gubitkom smanjenja ili povećanja osnovnog kapitala u skladu sa odredbama Zakona o privrednim društvima („Službene novine Federacije BiH“, br. 81/15).

Izmjene člana 57. Autorske naknade, na način da se stav 5. Pravilnika mijenja i sada glasi:

Član 57. stav 5.

Kod naknade za autorska prava s osnova programa (engl. software) samo naknada na ime prava nad tim programom ili prava nad korištenjem tog programa ima karakter oporezive autorske naknade u odnosu na nakandu za program koji sadrži primjerak (npr. CD, USB, DVD i drugi prenosivi uređaj) programa zaštićenog autorskim pravom koji nema karakter ovog oporezivog prihoda.“

Izmjene člana 62. Naknada upravljačke, tehničke i obrazovne usluge, na način da se stavovi 1, 2. i 3. Pravilnika mijenjaju i sada glase:

Član 62. stavovi 1, 2. i 3.

(1)   Upravljačke usluge između povezanih lica iz člana 44. stav 3.  Zakona smatraju se uslugama upravljanja ili pomoći u upravljanju kod tržišnih aktivnosti, a koje se smatraju usluge podrške iz člana 55. Pravilnika o transfernim cijenama („Službene novine Federacije BiH“, br. 67/16)

(2)   Kada se plaćanje na ime usluga iz stava (1) ovog člana vrši prema nerezidentu za usluge instalacije ili postavke opreme, usluge tehničke podrške, obuke, savjetovanja ili druge slične usluge, porez po odbitku će se obračunati i obustaviti ukoliko je usluga izvršena na teritoriji Bosne i Hercegovine.

(3)   Ukoliko se usluga iz stava (1) ovog člana pruža elektronskim putem, a izvan teritorije BiH (internet, e-mail, telefon i sl.) bez fizičkog prisustva lica u Bosni i Hercegovini, smatra se da je usluga izvršena izvan teritorije Bosne i Hercegovine i porez po odbitku se ne obračunava.“

Izmjene člana 93. Porezna olakšica po osnovu upošljavanja, na način da se stavovi 1. i 2. mijenjaju, te da se iza stava 6. dodaje stav 7. Pravilnika i sada glase:

Član 93. stavovi 1, 2. i 7.

(1)   Obvezniku iz člana 3. Zakona će se umanjiti utvrđena porezna osnovica za iznos bruto plaće novoprimljenih zaposlenika u iznosima koji se utvrde kroz Prijavu porezne olakšice po osnovu novog zapošljavanja – Obrazac PP – 812 na način i pod uslovima utvrđenim Zakonom i ovim Pravilnikom.

(2)   Novoprimljenim zaposlenim iz stava (1) ovog člana smatra se lice koje je zasnovalo radni odnos na određeno ili neodređeno vrijeme, sa poreznim obveznikom minimalno u kontinuitetu na 12 mjeseci sa punim radnim vremenom. Ukoliko je period radnog odnosa i duži od 12 mjeseci , priznat će se umanjenje porezne osnovice za ukupan period trajanja radnog odnosa u poreznom periodu u kojem nastanu troškovi bruto plaće tog zaposlenog.

(7)   Početak korištenja porezne olakšice mora formalno i pravno odgovarati periodu početka rada novoprimljenih zaposlenih prema Jedinstvenom sistemu registracije, kontrole i naplate doprinosa.

 Izmjene člana 94. Prijava porezne olakšice, na način da se stav 1. Pravilnika mijenja i sada glasi:

Član 94. stav 1.

Porezni obveznik koji koristi porezni poticaj iz člana 37. Zakona uz prijavu poreza na dobit dužan je dostaviti Prijavu porezne olakšice po osnovu novog zapošljavanja – Obrazac PP – 812 za godinu u kojoj se umanjuje porezna osnovica.

Izmjene člana 107. Porezni bilans, na način da se stavovi 16. i 17. stavka d Pravilnika mijenjaju i sada glase:

„Član 107. stavovi 9, 12, 16. i 17 stavka d.

(16)    Pod rednim brojem VIII. POREZNA OSNOVICA – u zavisnoti od predznaka (+/)utvrđenog iznosa, na poziciji rednog broja 64. Oporeziva dobit – iznos se utvrđuje na način da rezultat po pozicijama rednih brojeva (pozicija rbr. 60+61-62-63) bude veća od 0, a na poziciji rednog broja 65. Porezni gubitak – iznos se utvrđuje na način da rezultat po pozicijama rednih brojeva (pozicije rbr. 60+61-62-63) bude manji od 0.

(17)    d)  na poziciji rednog broja 69. Ranije korištena porezna oslobađanja koja    nisu opravdana u skladu sa Zakonom i Pravilnikom upisuje se iznos poreza s osnova ranije korištenih poreznih oslobađanja koja nisu opravdana u skladu sa čl. 36. stav 6. i 61. Zakona.

Dopune pomenutog Pravilnika su stupile na snagu narednog dana od njegovog objaljivanja u Službenim novinama FBiH, odnosno 14. decembra 2019. godine.

Izvod iz Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit FBiH

 

Napomena:

Objava je rađena u saradnji sa našim poslovnim partnerom MERFI d.o.o. Sarajevo.

 

Kontakt:

Sanjin Pita, LL.M., ADIT                             

spita@pta.ba

Adnan Mataradžija, ovlašteni revizor

a.mataradžija@merfi.ba

Uputstvo o uslovima i načinu sticanja statusa ovlaštenog izvoznikaIzmjena Pravilnika o podnošenju prijava za upis i promjene upisa u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa
Any questions?

CONTACT US

Do you have a dilemma to deal with a particular transaction or do you need financial, tax or legal advice?





PTA d.o.o. Sarajevo
Mehmeda Spahe 24/III,
71000 Sarajevo
Bosna i Herzegovina
+387 (33) 20 20 63
info@pta.ba

© PTA All Rights Reserved 2019

Privacy and Cookies | About us